Syndróm karpálneho tunela
Syndróm karpálneho tunela vzniká v dôsledku stlačenia mediánového nervu, ktorý prechádza cez úzky priechod v zápästí nazývaný karpálny tunel. Tento nerv je zodpovedný za citlivosť a pohyb palca a prvých troch prstov ruky. Medzi časté príznaky patrí:
- Brnenie alebo necitlivosť – najčastejšie v palci, ukazováku, prostredníku a polovici prstenníka
- Bolesť v zápästí, dlani alebo prstoch a niekedy sa šíri až do predlaktia.
- Slabosť v ruke, čo môže spôsobiť ťažkosti pri uchopení predmetov alebo vykonávaní jemných motorických úkonov.
Ak máte príznaky syndrómu karpálneho tunela, je najlepšie konzultovať to s lekárom, ktorý môže poskytnúť vhodnú diagnózu a liečbu.
FBLR detí
Diagnostika, liečba a rehabilitácia je nevyhnutná u detí s rôznymi fyzickými, neurologickými a ortopedickými problémami. Najmä vtedy, ak pozorujete u dieťaťa oneskorenie vo vývoji motorických zručností, ako je sedenie, plazenie, chôdza alebo manipulácia s predmetmi, ak má dieťa problémy s držaním tela, ploché nohy, skoliózu, deformácie končatín alebo problémy s kĺbmi, ak dieťa trpí chronickými bolesťami svalov alebo kĺbov, ktoré ovplyvňujú jeho každodenné aktivity a určite aj po zlomeninách, operáciách alebo iných úrazoch, ktoré ovplyvnili pohyblivosť dieťaťa.
Ploché nohy u detí – čo je príčinou a prečo nezanedbať liečbu?
Ploché nohy, známe tiež ako pes planus, sú bežným stavom, pri ktorom nožná klenba buď klesá, alebo úplne zmizne, čo spôsobuje, že celá plocha chodidla prichádza do styku s podlahou. Deti sa zvyčajne rodia s minimálne viditeľnými klenbami chodidiel a môže chviľu trvať, kým sa vyvinú klenby, ktoré zostanú konzistentné. U väčšiny detí s plochými nohami sa zvyčajne vyvinú typické klenby a to, že sa chodidlá zdajú ploché v ranom detstve, neznamená, že človek bude mať ploché nohy vždy. Ak má vaše dieťa ploché nohy a prejavuje sa bolesť alebo diskomfort, alebo ak máte obavy o správny vývoj nôh svojho dieťaťa, je vhodné navštíviť lekára, ideálne ortopéda, ktorý môže odporučiť vhodnú liečbu, ktorá môže zahŕňať fyzioterapiu, ortopedické pomôcky, cvičenia na posilnenie a zlepšenie klenby chodidla alebo v závažnejších prípadoch aj chirurgický zákrok. Ak potrebujete riešiť tento problém, kontaktujte nás na 0902 462 951.
Osteoartritída
Osteoartritída, tiež známa ako degeneratívna choroba kĺbov, je najčastejším typom artritídy. Ide o chronické ochorenie kĺbov, pri ktorom dochádza k opotrebovaniu chrupavky, ktorá pokrýva konce kostí v kĺboch. Toto opotrebovanie vedie k bolestiam, stuhnutiu a obmedzenej pohyblivosti kĺbov. Medzi časté príznaky patrí:
- Bolesť v kĺboch, ktorá sa zhoršuje pri pohybe a zmierňuje sa v pokoji.
- Stuhnutie kĺbov, najmä ráno alebo po dlhšom období nečinnosti.
- Obmedzený rozsah pohybu v postihnutých kĺboch.
- Opuchy v oblasti kĺbov spôsobené zápalom.
- Pukanie alebo praskanie v kĺboch pri pohybe.Liečba osteoartritídy sa zameriava na zmiernenie symptómov a zlepšenie funkčnosti kĺbov. Ak máte príznaky osteoartritídy, je dôležité konzultovať to s lekárom, ktorý vám môže poskytnúť vhodnú diagnózu a plán liečby prispôsobený vašim potrebám.
Laseroterapia
𝗢𝗥𝗧𝗢HIP ortopedicko – rehabilitačná klinika, disponuje v súčasnosti najpokročilejším dostupným systémom laserovej terapie MLS (Multi-wave Locked laser system). Táto inovatívna terapia je založená na emisii synchronizovaných laserových pulzov, ktoré zvyšujú protizápalový a analgetický účinok súčasne. Vďaka terapii môžu pacienti oveľa rýchlejšie prekonať akútnu fázu bolesti s dlhotrvajúcimi výsledkami. Laserová terapia MLS® pomáha nielen na zníženie bolesti, zápalu ale podporuje aj proces hojenia a obnovy mäkkých tkanív. Nemá žiadne známe vedľajšie účinky a predstavuje pohodlnú, efektívnu, rýchlu a bezbolestnú liečbu. Laserová terapia MLS má schopnosť významne znížiť čas hojenia akútnych poranení a výrazne zlepšiť kvalitu života pacientov trpiacich chronickými ochoreniami.
Chybné držanie tela detí
Chybné držanie tela u detí je bežným problémom, ktorý môže mať dlhodobé následky, ak nie je správne diagnostikovaný a liečený. Ortopédia, v spolupráci s fyzioterapiou a rehabilitáciou, zohráva kľúčovú úlohu pri identifikácii a náprave dlhodobých zdravotných problémov spojených s nesprávnym držaním tela. Ak máte podozrenie, že vaše dieťa má problémy s držaním tela, je dôležité konzultovať to s odborníkom – ortopédom alebo fyzioterapeutom, ktorí môžu vypracovať individuálny plán liečby a prevencie. Objednajte sa na 0902 462 951 alebo na recepcia@ortohip.sk. Nájdete nás na Tbiliskej 6 v Bratislave.